Peníze

Dostáváme se k problematice peněz. Směnný kurz moldavského lei k české koruně se v současnosti pohybuje přibližně na úrovni 1 lei = 1,5 Kč. Směnáren v Kišiněvě najdete spoustu a hodně z nich nabízí i výměnu českých korun. V ostatních městech samozřejmě četnost směnáren není tak vysoká, nicméně je rozhodně dostatečná pro to, abyste bez problémů mohli své penízky vyměnit.

Pokud budete měnit ruský rubl, ukrajinskou hřivnu či rumunský lei nebudete mít vůbec žádné problémy. Nicméně výměnu českých korun v Moldávii příliš nedoporučuji.

 

Jak světová krize způsobila, že už neměním v Moldávii koruny…

 

Asi se ptáte proč, když už jste zjistili, že v Evropě moldavské lei prakticky nekoupíte. I v této oblasti se totiž projevila celosvětová finanční krize. Když jsem začínal do Moldávie jezdit ( těsně před začátkem krize) existovalo přímé letecké spojení Prahy s Kišiněvem a i do většiny hlavních evropských zemí mířila letadla z Moldávie. Bohužel s příchodem krize evropské země obecně velmi přivřely vrátka pro pracovníky z Moldávie. S tím jak klesl počet lidí, kteří mohli na Západě vydělávat, klesl i počet pasažérů leteckých společností a počet spojů a jejich kapacita výrazně poklesl. Naopak se zvýšil podle mých informací poměrně výrazně počet letů do Ruska. Evropa pořád dělá velké chyby…

Samozřejmě na to jak ubylo lidí pracujících v Evropě a pro nás je samozřejmě důležité, že bohužel i v České republice, tak klesl zájem směnárníků o nákup korun. Dneska je v Kišiněvě samozřejmě vyměníte, ale rozdíl mezi cenou nákupu a prodeje bývá hodně veliký…

 

 

Ještě, že máme techniku…

 

                Co tedy s tím ? Jak praví staré české přísloví „Bez peněz do hospody nelez“ a samozřejmě ani v Moldávii to bez peněz nebude nic moc… Nezoufejte, už na letišti najdete několik bankomatů a zde můžete bez problémů vybrat  místní měnu.V současnosti už je zde bankomat BCR ( Erste Group), má zde bankomat i SG Group ( vlastnící Komerční banku) a několik dalších. V centrech měst je bankomatů dostatek.  Je třeba jenom počítat s tím, že výběr bývá omezen na maximálně 3000 lei denně.

    V některých obchodech je možné platit i kartou, ale zas tak moc bych na tuto variantu nespoléhal....

 

Pozor na Českou spořitelnu, bazarový šejdíř proti ní může být  důvěryhodným finančním partnerem..

 

Samozřejmě při výběru peněz z bankomatu hraje roli, kolik peněz vybíráte a jaké si za tento výběr banky účtují poplatky… Poplatky jsou sejné v Moldávii jako při výběrech jinde v zahraničí a většinou začínají na 100 Kč a procentu z vybrané částky. Proto je lepší vybírat najednou větší částky a neřešit přes bankomat výběr drobných…

Já osobně mám účet u České spořitelny a moje „spolupráce“ s touto bankou měla až tragikomické rysy. Před prvním pobytem v Moldávii jsem se samozřejmě snažil zjistit, zda jsou nějaké bankomaty Erste bank ( mateřská banka České spořitelny) v Moldávii: Proč ? Při výběru z jakéhokoliv bankomatu skupiny Erste bank v zahraničí platíte pouze hezkých cca 6 Kč. Zašel jsem tedy do pobočky České spořitelny, kde se mi dostalo ujištění, že Erste group v Moldávii žádné bankomaty nemá a tudíž výhodný výběr nelze využít.. Vzal jsem tuto informaci jako fakt a výrazně se s tím netrápil. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem poprosil v Kišiněvě o informaci, kde mohu nakoupit dárkové předměty a ejhle ! Místo mi ukázala na mapě s velkými logy Erste bank a s vyznačenými bankomaty BCR bank ( člen skupiny Erste). To mě sice dost zaskočilo, leč nezaváhal jsem a k jednomu z nich zašel a vybral hotovost. Jaké však bylo mé překvapení, když jsem se podíval na svůj výpis z účtu. Samozřejmě poplatek zde byl stejný jako bych vybíral u cizí banky. Nelenil jsem tedy a po návratu reklamoval na Call centru tuto skutečnost reklamoval..

 

Jak jsem se nestal boháčem….

 

Paní v Call centrum mě sice velmi slušně vyslechla avšak znovu mi oznámila, že žádné takové bankomaty v Moldávii nejsou. A tudíž poplatek je naprosto správný. Pak mi ještě vysvětlila, že existují různé banky, například u nás kromě ČS existuje I Komerční banka  a to, že je jiná banka.  To už se přiznám, že mi došla trpělivost a obrátil jsem se na ombucmana ČS. Paní byla velmi ochotná a milá, leč odpoledne sdělila, že jej jí líto, leč opravdu žádné takové bankomaty neexistují. Upozornil jsem jí na oficiální webové stránky ČS, kde je uvedeno, že BCR bank ( vlastník bankomatů v Moldávii) byla vyhlášena jako vynikající banka v rámci  skupiny Erste… Tato informace jí velmi zaskočila a vyžádala si 30 dní na přešetření mé žádosti. Skutečně se mi asi po 3 týdnech znovu ohlásila a velmi se mi omlouvala s tím, že v Moldávii skutečně tyto bankomaty jsou, ale nejsou propojeny s jinými bankomaty a tudíž musí účtovat plný poplatek. To jsem byl schopen pochopit, ale protože mám obchodního ducha, tak jsem okamžitě požádal o nálezné od Erste bank.. Jestliže jí někdo objeví několik bankomatů vyfutrovaných penězi, tak to přeci za nálezné stojí, no ne ? Bohužel odpověď nemám dodnes….

 Následující rok se však na stránkách ČS objevilo, že nízké poplatky jsou účtovány i z bankomatů v Moldávii. Bylo to píma. Nějakou dobu to fungovalo a pak jsem se jednu náhodně podíval na výpis z účtu. A ejhle byl zde zase poplatek 125 Kč !!! Tak jsem opět nelenil a poplatek reklamoval. Má reklamace byla uznána a poplatek vrácen… Leč kdybych nestudoval výpis ?

                Proč tuto anabázi tak dlouze popisuji? Abyste si daly pozor a nespoléhali, že Vám “důvěryhodná” banka bude účtovat poplatky, které má Ve svém sazebníku.. Prostě jak může, oškube Vás jako sprostý hokynář….. Ale nadruhou stranu, možnost výběru peněz z bankomatu je super. Před odjezdem si tedy pořádně nastudujte jaké poplatky má v zahraničí Vaše banka a podle toho v Moldávii vybírejte bankomat…

 

Další možnosti  

 

Moldavané žijící v zahraničí hojně využívají pro transfer peněz do vlasti služeb firmy Western Union. Není to však laciná služba a pokud jedete do Moldávie osobně, pak je tato služba pro Vás asi zbytečná..